Božićni koncert Hrvatske katoličke misije St. Gallen, održan 14. prosinca 2024. u crkvi St. Martin u Bruggenu, bio je prava duhovno-glazbena svečanost, ispunjena toplinom, radošću i duhom zajedništva. Misionar fra Marinko Šakota srdačno je pozdravio sve prisutne i s ponosom ih uveo u program, naglašavajući važnost ovakvih trenutaka koji povezuju zajednicu u predblagdanskom ozračju.

Voditeljica programa, Lidija Petrović, kompetentno je i s puno šarma najavljivala svaki dio programa na hrvatskom i njemačkom jeziku, ističući jedinstvenu vrijednost svakog zbora, glazbenog sastava i pojedinca koji su pridonijeli ovoj večeri.

Koncert je otvoren zajedničkom molitvom za mir svih izvođača, izvedbom tradicionalne pjesme Svim na zemlji, koju je solistički ukrasila Antonia Jelušić, stvarajući dojmljiv početak večeri.

Dječji zbor “Sv. Tarzicije” razveselio je publiku svojim razigranim nastupima, a njihove izvedbe poput Božić je i Vratite nam malog Isusa podsjetile su na bit Božića. Uz pratnju novoosnovanog Tamburaškog orkestra iz Balgacha izveli su i neizostavne Zvončiće.

Mješoviti zborovi “Sv. Cecilija” i “Sv. Franjo” izveli su tradicionalne hrvatske i europske pjesme poput Hajdmo svi Betlemu i Veselje ti navješćujem u starijem napjevu, kao i Süsser die Glocken nie klingen, obogaćenu solažom Nine Lučić.

Tamburaški sastav 'Naši tamburaši' dirnuo je srca publike izvedbom skladbi poput U san mi dođu tambure. Posebno oduševljenje izazvao je vokalni kvartet HKM St. Gallen izvedbom Mater Dei, koja je zračila profinjenošću i duhovnom uzvišenošću.

Zbor mladih “Mirjam” unio je moderniji ton pjesmama poput Carol of the Bells, Raduj se, o Betleme i Sretan Božić svakome. Solistički nastup Karle Petrović dodatno je istaknuo talent mladih izvođača. Zajednička završna izvedba pjesme Narodi nam se, sa svečanim solom Tomislava Stjepića, bila je vrhunac večeri, spajajući sve izvođače u radosnom iščekivanju Božića. Koncert je bio uspješan zahvaljujući predanom radu voditelja zborova i orkestara – Jelene Kučak Vujnović, Davora Markote i Roberta Vrgoča – uz glasovirsku pratnju Antonije Jelušić i Davora Markote. Nakon koncerta, druženje se nastavilo uz domjenak, gdje su prisutni uživali u blagdanskim delicijama i toploj atmosferi.

Među publikom su bili i švicarski gosti, uključujući predstavnike biskupije, koji su izrazili oduševljenje zajedništvom i živahnošću Hrvatske katoličke misije. Ovaj koncert zasigurno će ostaviti dubok trag u srcima svih sudionika, kao izraz ljubavi, tradicije i radosti iščekivanja Novorođenog Spasitelja.