Devetnaesti Božićni koncert Hrvatske katoličke misije St. Gallen, održan 13. prosinca 2025., još je jednom potvrdio kako glazba i vjera na najljepši način povezuju hrvatsku iseljeničku zajednicu u Švicarskoj. U ispunjenom sakralnom prostoru crkve sv. Martina u Bruggenu, fra Mićo Pinjuh toplim je riječima pozdravio prisutne, istaknuvši važnost kontinuiteta ovakvih duhovno-kulturnih događanja koji povezuju naraštaje u predbožićno vrijeme i okupljaju zajednicu oko otajstva Kristova rođenja.

Program je započet u adventskom tonu izvedbom pjesme "Visom leteć" iz Kumpfove pjesmarice, uz iskusne soliste Ninu Lučić i Tomislava Stjepića te pratnju Tamburaških orkestara Balgach i St. Gallen koji su po prvi puta nastupili zajedno te su udruženim snagama pratili nastup ne samo solista, već i zbora mladih i odraslih, što je unijelo raznolikost u već bogat postojeći koncept misijskog Božićnog koncerta.

Najmlađi članovi misije, dječji zbor "Sv. Tarzicije", svojom su živahnom i razigranom pjesmom i pokretima osvojili srca prisutnih. Izvedbama pjesama "Zvona zvone", "Din din don" i "Sretan, sretan Božić" unijeli su vedrinu i pokazali iskrenost i jednostavnost dječje vjere, dok je pjesma "Spavaj, Isuse mali", uz dojmljiv solistički nastup Lene i Karle Petrović, podsjetila na skromnost i ljepotu betlehemske štalice.

Odrasli tamburaški sastav "Naši tamburaši" ove je godine donio raznolik repertoar koji spaja duhovno i domoljubno. Od sjetne "Božić bijeli" do energičnog spleta "Prijatelju, nije lako" i "Ej, Kato, moje zlato", glazbenici su pod vodstvom Roberta Vrgoča i solista Tomislava Stjepića oduševili prisutne. Nimalo pak ne iznenađuje da je među publikom najsnažnije odjeknula izvedba pjesme "Ako ne znaš što je bilo".

Izvedba vokalnog kvinteta HKM St. Gallen koji se ovaj put okušao u četveroglasnoj izvedbi gregorijanskog motiva "Puer natus est nobis" unijela je u crkvu atmosferu drevne crkvene baštine, podsjećajući na središnju biblijsku poruku: "Dijete nam se rodilo, Sin nam je darovan“ (Iz 9,5).

Mješoviti zborovi "Sv. Cecilija" i "Sv. Franjo" predstavili su bogatstvo hrvatske tradicijske božićne pjesmarice. Nakon skladbi "Narodi se, Isukrste" i "Spavaj, Sinko" iz zbirke Cithara Octochorda uz intuitivnu glasovirsku pratnju Antonije Jelušić na poseban je način odjeknula izvedba tradicijske skladbe "Djetešce mileno", uz zvonke žice naših mladih tamburaša. 

Zbor mladih "Mirjam" i ove je godine pokazao svoju svestranost te kroz tradicijsku "O pastiri, čudo novo" i klasičniju Couperinovu „Pastoralu" utkao u program dodatnu svježinu i mladenački polet. Poseban međukulturalni trenutak, kao znak zahvalnosti domaćinima, bila je njemačka pjesma "Maria durch ein Dornwald ging", koju je uz sigurnu zborsku podršku interpretacijski obogatila solistica Antonia Jelušić, dok je Lena Petrović na violini dodala izvedbi notu elegancije i sjete.

Snaga zajedništva pokazala se na samom kraju kao kruna večeri, a to je bila zajednička izvedba pjesme "Svim na zemlji", u kojoj su sudjelovali svi izvođači i čitava crkva. Taj gromki glas zajedništva bio je najbolji dokaz predanog rada voditelja tamburaša Roberta Vrgoča kao i misijske voditeljice zborova i mladih tamburaša Jelene Kučak Vujnović te njihove suradnje sa zborovima i orkestrima.

Nakon koncerta, radost se preselila u dvoranu na bogati domjenak koji su pripremili vrijedni članovi Misijskog vijeća St. Gallen i Wil, uz domaće delicije, ugodan razgovor, druženje i pjesmu predvođenu našim harmonikašem Darijom Antunovićem. Devetnaesti Božićni koncert još je jednom dokazao da HKM St. Gallen raste i napreduje, čuvajući hrvatski identitet i kršćanske vrijednosti kao trajni dar budućim naraštajima.